sobota, 03 październik 2020 18:04

Europejski Dzień Sportu Szkolnego

Za sprawą Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego udało się już zaktywizować 1,5 mln uczniów w 20 krajach na terenie Europy.
W tym roku do projektu po raz pierwszy dołączyła Nasza Szkoła  Podstawowa im. Bronisława Szwarca w Poznaniu. Za inspirację możemy podziękować Węgrom. Szkolni liderzy, nauczyciele i uczniowie w całych Węgrzech z powodzeniem organizowali dni sportu już od 10 lat, kiedy fundacja V4Sport postanowiła rozpowszechnić tą ideę w 2015 roku. Przy wsparciu Komisji Europejskiej opracowali koncepcję Dnia Sportu na wzór węgierskiego i wdrożyli ją za pośrednictwem programu Erasmus+. Dzięki podłączeniu się pod Europejski Tydzień Sportu pomysł szybko się rozprzestrzenił na inne kraje europejskie, co pozwoliło wciągnąć do akcji jeszcze więcej szkół, w tym Naszą.
Zobacz film

W Szkole Podstawowej nr 51 im. Bronisława Szwarca w Poznaniu cały tydzień (21 -25 września) świętowaliśmy Europejski Dzień Sportu 2020 roku. Zrealizowaliśmy nasze działania podczas zajęć wychowawczych, plastycznych i wychowania fizycznego. Przekazaliśmy i utrwaliliśmy uczniom uporządkowaną wiedzę na temat:

- walorów sportu,

- możliwości jakie nam daje sport,

- wpływu aktywności fizycznej na organizm,

- różnorodności ćwiczeń i dyscyplin.

W klasach 4-8 (około 563 uczniów) zrealizowaliśmy poszczególne dyscypliny sportu z dużą dawką uśmiechu, aby Naszym uczniom wpoić nawyk zdrowego stylu życia. W klasach 4c, 5c, 6d i 7f przeprowadziliśmy wielobój lekkoatletyczny, podczas którego dodatkowo odpowiadaliśmy na takie pytania jak:

- Jak sport wpływa na moje zdrowie?

- Czy dzięki WF moja kondycja jest lepsza?

- Czy sport sprawia mi radość?

- Dlaczego dobrze jest być wysportowanym?

- Dlaczego nie chce mi się ćwiczyć?

- Jak oceniam swoją sprawność fizyczną?

- Jak mogę ćwiczyć w domu, w czasie wolnym?

- Jakie korzyści daje mi regularne podejmowanie aktywności fizycznej?

- Ile znam ćwiczeń?

- Jaki sport lubię najbardziej? Dlaczego?

- Czy w przyszłości chcę być aktywny fizycznie?

- Dlaczego warto uprawiać sport?

- Jak uprawienie sportu wpływa na społeczeństwo?

            Cały projekt edukacyjny okazał się trafionym pomysłem. Mamy nadzieję, że działania podjęte
w naszej szkole w efekcie zmotywują uczniów do uprawiania sportu zarówno w czasie wolnym jak i w życiu dorosłym.
Zobacz film

Koordynator inauguracji Dnia Sportu: Anna Kąsowska