wtorek, 10 grudzień 2019 15:50

Bądź kumplem, nie dokuczaj!

Uczniowie klas drugich wzięli udział w zajęciach warsztatowych przygotowanych w ramach akcji społecznej „Bądź kumplem, nie dokuczaj!”. Kampania społeczna pod patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji i Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka ma na celu pomoc dzieciom, nauczycielom i rodzicom w reagowaniu na dokuczanie.
 Zjawisko dokuczania wśród dzieci jest jednym z najczęstszych zagadnień poruszanych wśród rodziców, nauczycieli, jak i specjalistów zajmujących się świadczeniem pomocy dzieciom. Z nowych badań przeprowadzonych w ramach kampanii Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj” wynika, że 70% respondentów wskazuje, że dokuczanie w szkole zdarza się często, a aż 36% rodziców deklaruje, że ich dziecko kiedyś bało się iść do szkoły z powodu opresji lub też złej atmosfery w klasie. Oznacza to, że skala problemu dręczenia jest olbrzymia i dotyka wielu uczniów – mówi Marta Żysko-Pałuba, ekspertka kampanii.
Cartoon Network wraz z tegorocznym ambasadorem Robertem Lewandowskim promują ideę równości wśród dzieci i propagują koleżeńskie postawy. Realizując scenariusze zajęć przygotowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej podczas zajęć z uczniami klas drugich kształtowane były postawy i przekonania zawierające się w „Kodeksie kumpla”.

            1.  Bądź swoim własnym najlepszym przyjacielem – traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

            2.  Bądź miły dla innych, nie osądzaj ich – każdy potrzebuje dobrego kumpla.

            3.  Bądź uczciwy i godny zaufania.

            4.  Bądź lojalny i wstawiaj się za innymi, jeśli tego potrzebują.

            5.  Miej odwagę powiedzieć „przepraszam”, jeśli popełnisz błąd.

            6.  Bądź wsparciem, gdy ktoś ma zły dzień.

            7.  Baw się dobrze ze swoimi kumplami i pozwól innym bawić się dobrze z Tobą!

            8.  Bądź odważny i kiedy ktoś Ci dokucza lub widzisz, jak komuś innemu dokuczają, powiedz o tym nauczycielom, rodzicom lub przyjaciołom.


Zajęcia przygotowały i przeprowadziły: Magdalena Cwielong i Olga Dobrzańska