„Jajko czy kura?”

Biblioteka szkolna gościła w marcu uczniów klas drugich. W czasie spotkań zastanawialiśmy się wspólnie co było pierwsze- jajko czy kura? Uczniowie przedstawiali bardzo ciekawe propozycje odpowiedzi, poznali też niestrudzonego Kurczakowskiego, który jak wielu na tym świecie próbował dociec prawdy. W czasie zajęć omówiliśmy także symbol jajka w tradycji polskiej oraz różne sposoby przygotowania pisanek.
Czy Kurczakowski dowiedział się w końcu jak to było? Zachęcamy do przeczytania książki Przemysława Wechterowicza pt. „Jajko, czy kura?”.

„Książki na Fioletowym Dywanie”

W marcu rozpoczęła się w naszej szkole kolejna edycja projektu „Książki na
Fioletowym Dywanie” organizowanego przez bibliotekę szkolną wraz z nauczycielami
języka polskiego. Projekt ma na celu przede wszystkim rozbudzanie i rozwijanie
zainteresowań czytelniczych uczniów, doskonalenie umiejętności wypowiadania się na
forum klasy, rozwijanie kreatywności czytelników.
Uczniowie w czasie zajęć polecali książki swoim rówieśnikom, w dowolnie wybrany
przez siebie sposób. Kilka książek zaprezentował także nauczyciel bibliotekarz. Do tej
pory w projekcie udział wzięli uczniowie wszystkich klas 5 i 7 oraz 4b, 4c, 4d, 4e, 6a, 6b,
6c.

Dzień Postaci z Bajek 2017

Już po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. 6. listopada uczniowie mogli zamienić się w bohaterów znanych baśni i książek dla dzieci. Na korytarzach mijaliśmy zatem Czerwone Kapturki, Pippi Lanstrumpf, Albertów, dzielnych rycerzy, piratów, czarodziejów, piękne królewny, wróżki i czarownice.
W czasie spotkań klas w holu szkoły panie bibliotekarki ogłosiły wyniki plebistcytu na ulubioną postać z ksiażki. Oto one:
w kategorii klas 0-3:
I miejsce- Harry Potter
II miejsce- Lasse i Maja
III miejsce- Pies, króry jeździł koleją

w kategorii klas 4-7:
I miejsce- Harry Potter
II miejsce- Cwaniaczek
III miejsce- Kubuś Puchatek

Młodsi uczniowie (z kl. 0-2) w czasie zajęć czytelniczych poznali najnowszą przygodę Alberta Albertsona pt.:„Wiąż, ile chcesz Albercie”. Pokazali jak pięknie potrafią wiązać szale, kokardy na prezentach, sznurówki butów. Starsi mieli okazję porównać swoją wiedzę na temat postaci z bajek i książek- klasy 3-7 wzięły udział w interaktywnym quzie czytelniczym. Zabawa była pełna emocji i niespodzianek. Wśród klas trzecich najwięcej poprawnych odpowiedzi udzieliła klasa 3c, w gronie klas czwartych zwyciężyła klasa 4e, klas piątych i chłopców z klasy 6d - klasa 5c. Wyniki quizu dla klas szóstych i siódmych były bardzo wyrównane. Do ostatniego pytania ważyły się losy tego, komu przypadnie laur i sława zwycięzcy. Zaszczyt ten przypadł drużynie dziewcząt z klasy 6d.

Zapraszamy do poznawania wspaniałych przygód bohaterów z książek, bo cytując naszą poetkę Wisławę Szymborską "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."

Projekt biblioteczny - „Wiąż, ile chcesz, Albercie”

Projekt obejmował głośne i wrażeniowe czytanie książki „Wiąż, ile chcesz, Albercie”. Książkę czytaliśmy w wersji papierowej oraz elektronicznej – wyświetlanej na tablicy multimedialnej. Dzieci poznały także pokrótce całą serię książek o Albercie Albertsonie. Uczniowie uczestniczyli w zabawach związanych z rozwojem manualnym. Dzieci w trakcie warsztatów stworzyły różnorodne kokardy, supełki. Miały możliwość zapakować prezenty, zawiązać sznurowadła przy butach, zrobić kokardę przy fartuszku kuchennym, zawiązać szalik.

Strona 1 z 2